MIKROWIEŻA / MIKRODOM

🍀MIKRODOM wyrasta z krajobrazu kulturowego Ziemi Pszczyńskiej.

Całość tworzą dwie niezależne bryły: 1.Wieża stanowiąca dom mieszkalny i miejsce spotkań rodzinnych. 2.Ogród telnowy zawierający wszystkie funkcje domu.

🍀 WIEŻA: Część mieszkalna zaprojektowana na planie kwadratu o wymiarach 7x7m opartego na palach w celu zminimalizowania ingerencji w ziemię. Na parterze zawiera strefę dzienną; na pierwszym piętrze mieści się sypialnia rodziców oraz pracownia hobby wszystkich domowników; na drugim piętrze znajduje się część sypialniana dzieci wraz z przestrzenią do zabawy na antresoli. Na dachu budynku zaplanowano ogród z uprawą roślin użytkowych. Inspiracją dla formy domu jest wieża nieistniejącego już drewnianego kościółka Św. Jadwigi. Wnętrza to etiuda Śląska na podstawie twórczości katowickiego Artysty Pawła Wróbla, który w swojej twórczości przedstawiał obrazy ginącego Śląska

🍀 OGRÓD TLENOWY: To miejsce uprawy roślin dających tlen, a jednocześnie „homeoffice”. Miejsce pracy i  kontemplacji wśród zieleni. Może być również domem dla gości, albo miejscem kwarantanny w czasach koronawirusa. Inspiracją dla wnętrza tej części założenia był ocean i płetwale uwielbiane przez wszystkich domowników. Stąd kolorystyka wnętrza została utrzymana w czerni, ciemnym błękicie oraz morskiej zieleni.

🍀CEGLANE ELEWACJE: 10 tysięcy cegieł z odzysku otrzyma drugie życie tworząc elewacje Mikrodomu, które zostały murowane przez całą rodzinę przyszłych domowników. Śląsk kojarzy się z cegłą i prostotą w wyrazie. Mikrodom ozdobią śląskie cegły ułożone w skromny roślinny wzór – jodełkę. Cegły z recyklingu poprzez swoje nieregularne kształty oraz fakturę nadają elewacjom szczególnego światłocienia, co sprawia, że rysunek elewacji nieustannie się zmienia.

🍀WYSIADKI: Głównym akcentem elewacji  Mikrodomu są wysiadki dające półkolisty wgląd do ogrodu i na jego małych mieszkańców (kury, kaczki). Pierwowzorem naszych wysiadek są charakterystyczne półkoliste wejścia po obu stronach sieni w XIX-wiecznych chatach rozsianych po Ziemi Pszczyńskiej.

🍀OGRÓD: Całe założenie Mikrodomu ma na celu stworzyć samowystarczalne – Mikrogospodarstwo, gdzie domownicy będą zaspokajać większość swoich potrzeb. Idea Mikrodomu obejmuje zarówno część mieszkalną, miejsce pracy, hobby i wypoczynku, jak i hodowlę zwierząt – kur, kaczek, pszczół; uprawę roślin dających tlen, ziół, warzyw w szklarni czy  założenie sadu.